Jak przebiega weryfikacja kredytobiorcy?

Każdy kredytobiorca chce wiedzieć, czy otrzyma atrakcyjny kredyt gotówkowy przy danym poziomie dochodów. Na czym jednak polega pełna weryfikacja klienta instytucji finansowej i czy musisz skazywać się tylko na współpracę z jednym podmiotem pożyczkowym? W artykule poznasz najnowsze praktyki weryfikacji kredytobiorcy i nabierzesz większej sprawności w ramach dopełnienia niezbędnych formalności przy kontakcie z doradcą kredytowym, natomiast dzięki kredytowysklep.pl będziesz mógł wysłać wniosek w celu kontaktu z bankiem.

W nowoczesnych systemach analizy wiarygodności kredytobiorcy już po złożeniu wniosku przebiega automatyczna ocena opłacalności współpracy. Kredytobiorców przydziela się do współpracy względem segmentu ryzyka. W większości instytucji finansowych ze względu na odgórne normy, chociażby wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego segmenty ryzyka nie różnią się za bardzo (detale). Najgorszych kredytobiorców odrzuca się automatycznie po wglądzie do bazy Biura Informacji Kredytowej (monitorowanie scoringu). Zaległości w spłacie zobowiązań nie wróżą dobrze. Bank przeszukuje ponadto bazy BIG związane z zaległościami pozabankowymi (alimenty, brak opłaty rachunków i innych popularnych opłat). Najlepszym klientom przydziela się automatycznie najwyższe kwoty kredytów gotówkowych i z tego właśnie powodu warto długoterminowo pracować nad zdolnością kredytową. Tylko najlepszy klient instytucji finansowej ma wpływ na negocjowanie warunków umowy. Średni i najgorszy takich opcji po prostu nie mają i muszą się zgodzić na średniej jakości zobowiązanie. Jak ocenia się maksymalny kredyt? Wszystko zależy od mnożnika dochodu. Każdy bank detaliczny posiada własny mnożnik dochodów, np. w przedziale 10 – 30, zależnie od instytucji. Przy poziomie dochodów 2000 złotych i mnożniku 10 otrzymujesz maksymalnie 20 000 złotych. Z tego powodu warto precyzyjnie podejść do analizy banków właśnie pod kątem maksymalnego mnożnika dochodów. Wszystko oczywiście zależy od tego, na jakie potrzeby potrzebujesz kredytu gotówkowego. Nie przejmuj się, jeżeli ze sporym dochodem nie otrzymasz założonego kredytu. Wtedy wystarczy przejść po prostu do innego banku. Nowoczesne i najbardziej rozwinięte banki w ogóle nie korzystają z mnożnika, co daje ogromną elastyczność najlepiej zarabiającym kredytobiorcom.

Proces weryfikacji kredytobiorcy przebiega pół – automatycznie z udziałem systemów informatycznych i analityków finansowych. Wizyta w oddziale stacjonarnym nie jest najczęściej wymagana, co jest w stanie zaoszczędzić sporo czasu kredytobiorcy. Co myślisz o warunkach badania wiarygodności klienta pożyczkodawcy?