Restrukturyzacja zadłużenia, czy warto się obawiać rozmowy z bankiem?

Kredytobiorcy bardzo często zastanawiają się, co zrobić w razie wystąpienia problemów ze spłatą zobowiązania i tutaj z pomocą przychodzi kredytmaster.net. Czy warto rozmawiać od razu z bankiem detalicznym, czy może działać na własną rękę i omijać, jak najdłużej kontakt z kredytodawcą? W artykule poznasz najlepsze podejścia do sprawnej restrukturyzacji zadłużenia w budżecie domowym.

Podejście banków komercyjnych do restrukturyzacji zadłużenia

Ustawa o kredycie hipotecznym nałożyła na banki komercyjne obowiązek podejmowania działań restrukturyzacyjnych i negocjacji z klientami, którzy znaleźli się w trudniejszej sytuacji ekonomicznej. Nie musisz dysponować jednak kredytem hipotecznym, aby skutecznie rozmawiać z dużymi kredytodawcami. Standardowo bankom restrukturyzacja zadłużenia bardzo się opłaca. Dlaczego? Konsolidacja kredytów to w Polsce najpopularniejsze narzędzie przywracania zadłużonego budżetu do porządku. Większość kredytobiorców wybiera konsolidację z niskimi ratami miesięcznymi i jednocześnie wydłużonym okresem kredytowania. Co to znaczy z perspektywy banku? Oczywiście większy zysk w przyszłości. Na pewno duża zaleta konsolidacji to fakt, że kredytobiorca nie musi samodzielnie zamykać umów kredytowych, a przy dobrej zdolności kredytowej jest w stanie wynegocjować jeszcze dodatkowe pieniądze do wydania na dowolne potrzeby konsumpcyjne. Czy istnieje inny schemat konsolidacji kredytów niż niskie raty przy wydłużonym okresie kredytowania? Naturalnie tak. Możesz równie dobrze wybrać skrócenie okresu kredytowania na rzecz bardzo wysokich rat miesięcznych, co zdecydowanie obniża całościowe koszty obsługi zobowiązania. Taka konfiguracja sprawdza się najlepiej, kiedy otrzymałeś sporo dodatkowych pieniędzy, np. w ramach spadku, czy innych zdarzeń losowych.

Utrzymanie pozytywnej zdolności kredytowej kluczowe dla kredytobiorcy z problemami

Banki w ostatnich latach bardziej liberalnie podchodzą do restrukturyzacji zadłużenia i nie rezygnują z klientów, którzy w dalszym ciągu mają pozytywną zdolność kredytową, a chcą zawczasu naprawić wskaźniki ekonomiczne. Najważniejsze jest pilnowanie, aby wskazanej zdolności kredytowej nie stracić, bo to uniemożliwia elastyczne działania związane z naprawą budżetu gospodarstwa domowego.