Kredyt konsolidacyjny – podstawowe pojęcia

Czasami mamy na swoim koncie kilka kredytów w różnych bankach. Jeśli chcemy nieco uprościć tę sytuację, możemy pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym.

Kredyty to dosyć popularne produkty bankowe, dlatego nie dziwi fakt, że czasami jedna osoba ma na swoim koncie zaciągnięte kilka zobowiązań np. kredyt na mieszkanie, kredyt na samochód, kredyt gotówkowy. Jeśli z trudem panujemy nad ilością zobowiązań, warto pomyśleć nad kredytem konsolidacyjnym. Dzięki temu zamiast kilku zobowiązań otrzymujemy jeden kredyt. Czym dokładnie jest kredyt konsolidacyjny? Kredyt konsolidacyjny to nic innego, jak kredyt zaciągany na spłatę innych kredytów. W praktyce określone kredyty łączą się w jedno. Sprawia to, że zamiast kilku rat otrzymujemy jedną. Dla wielu osób jest to wygodna możliwość, zwłaszcza pod względem logistycznym. Skonsolidować możemy właściwie każdy kredyt. Co ciekawe, konsolidacja może w sobie zawierać kredyty zaciągnięte w różnych bankach. Kredyty konsolidacyjne możemy podzielić na dwa typy: kredyty konsolidacyjne zabezpieczone hipoteką i niezabezpieczone.

Co będzie nam potrzebne, aby zaciągnąć kredyt konsolidacyjny? Wiele zależy od typu kredytu konsolidacyjnego, który chcemy zaciągnąć. Kolejną kwestią jest też nasza zdolność kredytowa. Dla kogo jest kredyt konsolidacyjny? Czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny? I kiedy warto po niego sięgnąć? Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, które upraszcza regulowanie zobowiązań. Przede wszystkim dlatego, że od tej pory mamy do spłacenia tylko jedno zobowiązanie. Tym sposobem musimy pamiętać tylko o jednej dacie spłaty i jednej kwocie oraz jednym przelewie. Dla wielu osób to bardzo wygodne. W końcu łatwiej pamiętać tylko o tym, że mamy do spłacenia i przelania jedną ratę.

Jeśli zaś o sam kredyt konsolidacyjny chodzi, to zazwyczaj zależy nam na tym, by kredyt konsolidacyjny był tani. Różnie z tym bywa. Pamiętajmy, że im dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata. Bardzo często rosną jednak koszty kredytu. Dlatego warto wybrać ratę, która nie będzie nas przesadnie obciążała w stosunku rocznym, ale jednocześnie, nie sprawi, że koszty kredytu diametralnie wzrosną. Kluczowe znacznie ma oczywiście nasza sytuacja oraz oczekiwania. Niemniej jednak wybór kredytu konsolidacyjnego, jak i każdego innego, powinien być poprzedzony dokładną analizą ofert, które są dostępne na rynku. Miejmy na uwadze takie wskaźniki jak całkowite koszty kredytu, prowizje, oprocentowanie, czy ewentualne ubezpieczenie. W końcu kredyt konsolidacyjny powinien nie tylko przynieść nam jedną ratę, ale i nie powinien wpędzić w dodatkowe kłopoty. Dobrze więc go przemyślmy. Niech podejmowana przez nas decyzja nie będzie pochopna, w przeciwnym razie możemy jej żałować. Wszelkie niejasności rozwiewajmy na bieżąco u pracownika banku. Nie podpisujmy czegoś, czego nie jesteśmy pewni. W końcu to zobowiązanie na długi czas.nz Nie powinno być więc podejmowane pochopnie. Niech będzie dobrze przemyślane.